Napsali o nás


 

Ambiciozní filmař vytáhl žhavé železo z ohně.

 

Nový film od Oskara Sieberta „MATKA“ na téma darování orgánu / Výstava neprofesionální filmové skupiny.

 

Od GABRIELY MAYER, MZ

 

Regensburg. Již deset let existuje bujně skupinka filmařů videoAktiv Regensburg. K tomuto výročí uspořádala tato skupina od 2. března v městské knihovně, širokosáhlou výstavu pod názvem „Z Regensburgu do celého světa“. Pouze malý výběr své prezentace: filmové trofeje, diplomy z Evropy a ze zámoří, stejně jako fotografie z natáčení jejich krátkých filmů. VideoAktiv Regensburg je v prvé řade Oskar Siebert a jeho dcera Daniela, i když během těchto let bylo do jejich filmových projektů zapojeno více jak 200 převážně mladých lidí, též z východní Evropy.

 

Životopis Oskara Sieberta (ročník 1942) je poznamenán tím, že mu filmařství bylo vloženo již do kolébky. Jeho otec byl vedoucí produkce a asistent režie u zvukového filmu Berlin Babelberg. Od narozeni jeho dcery Daniely (1984), která stala již ve dvou a půl letech před kamerou a hrála jednu z hlavních rolí, jde ve stopách Siebertovych. Siebert jako producent, autor, režisér a kameraman získal v roce 1996 kulturní cenu města Regensburg.

 

Současně se zúčastnil více jak 250 mezinárodních neprofesionálních filmových festivalů. Řada jeho cen zdobí místnost městské knihovny, jako například z mezinárodního festivalu Mississippi kde získal v roce 2000 a 2003 zlatou medaily.

„Udělejte charakteristický pohyb ruky“:  Na fotografiích z natáčení filmu vidíme většinou Oskara Sieberta s nataženou rukou jak dává režijní pokyny. Fotografie z „Pražské Romance“ (2002), z „Klíče“ (2000), „Můj nejkratší film“ (2004) nebo ten poslední film „MATKA“. Na vsech fotografii vidime kolik radosti měli filmaři při natáčení těchto filmů, jako například Daniela při líčení hlavního představitele Drakuly do filmu „Zachráněn“, toto vše je však poznamenáno nejen velkým úsilím, ale také značnou prací.

 

Déle jak dva roky pracoval kolektiv videoAktiv na dvacetiminutovém filmu „MATKA“, který byl v rámci 10letého jubilea v Auditoriu lidové akademie, za účasti mnoha premierových návštěvníků, promítán. „Který člověk je ochoten věnovat vlastní život pro někoho jiného, než matka pro vlastní dítě?“ Tak to stoji na pozvánce na tuto premiéru. Téma je vlastně dárcovství orgánu.

 

Na amatérský film je tato příhoda velice solidně a dobře natočena, a to jak v jednotlivých záběrech, tak i v celkové kompozici. Díky  výkonům obou hlavních profesionálních představitelek městského divadla Regensburg, Doris Dubiel jako matka a Danielle Clamer, bývalá členka divadla, v roli těžce nemocní dcery, která přivedla na svět  dítě, které potřebuje nejen svou babičku, ale hlavně matku.

 

Velice dobře komponovaná a emocionální filmová hudba od Pavla Hokra. Do tohoto vážného, společenského a  relevantního tématu se odvážil videoAktiv Regensburg zasáhnout, tak jako řada dalších neprofesionálních filmařů našeho regionu, jako Erik Grun, který hraje v tomto filmu vedlejší roli.