Napsali o nás


 

Dobré renomé od Vltavy k Mississippi.

 

Filmová skupina „videoAktiv“ kolem Oskara Sieberta získala více jak 170 cen.

Sociálně-kritická témata jsou jejich těžiště.

 

REGENSBURG. Oskar Siebert regensburgský filmař ukazuje na křišťálový a globus a podotýká: "to je pro nas významná cena." Každý filmař zná její hodnotu. Je udělována na význačném Kanadském filmovém festivalu. Oskar Siebert a jeho dcera Daniela získali již dvě (jednu za nejlepší scénář a další za nejlepší neprofesionální film festivalu)

Ti dva (otec a dcera) se nazývají videoAktiv a získali za těch posledních 10 let více jak 170 mezinárodních cen na festivalech různých kontinentů.: v Americe, Austrálii a skoro ve všech evropských zemích. Při této příležitosti uspořádali výstavu, složenou z fotografií z natáčení nejúspěšnějších filmů a filmových trofejí pod názvem „Z Regensburgu do celého světa“.

videoAktiv je zatím nejúspěšnější filmová skupina z Regensburgu, které se podařil průlom do světové  neprofesionální Kinematografie.

 

Oskar Siebert se vyjádřil kriticky k práci kulturního referenta města.

 

Siebert byl oceněn za svou práci v oblasti neprofesionálního filmu v roce 1996 „Kulturförderpreis der Stadt Regensburg“, ale to bylo před nástupem stávajícího kulturního referenta. Siebert říká : „ nemohu být s kulturní politikou pana Ungera spokojen, on se o kulturu města prostě nezajímá. Když poběží 18.března naše premiéra filmu MATKA budou opět místní politici na této akci chybět.

 

Jeho poslední krátký hraný film "MATKA" může být Siebertův film poslední. Náklady na produkci tohoto filmu spočítal Siebert na více jak 5.000 € a takovouto sumu nemůže pochopitelně jako předčasný důchodce (dřive byl fyzioterapeut) sám investovat.

 

Tento krátký film "MATKA" vypraví příhodu jedné matky která je ochotna věnovat pro život své dcery i vlastní srdce.

 

V roce 1995 založil Oskar Siebert se svou dcerou Danielou a Ulrichem Boin tuto filmovou skupinu. Siebert byl sice členem BDFA a filmového klubu v Regensburgu, ale protože se nespokojil s ukazováním filmů z dovolených (což je většinou náplň všech filmových klubů) rozhodl se založit vlastní skupinu, která by s pomoci dobrovolných herců točila krátké filmy se sociálně kritickými tématy.

 

Oskar Siebert se narodil v Berlíně, koncem války byl zavlečen do Čech, kde vyrůstal. V roce 1976 se za pomoci organizace pro lidská práva vrátil zpět do Německa. Od té doby žije v Regensburgu. Jeho přátelský vztah k Čechám však zůstal a tak Siebert točí rád s českými filmaři společné filmy.

 

Výstava v městské knihovně

 

Siebertovi  mají filmařinu v krvi. „ Děda Georg byl Regieasistent a vedoucí produkce v Berlíně a později v Hamburgu“, říká Daniela Siebert, kterou též nakazil její otec Oskar tímto virem zvaným FILM. Daniela 21-ti letá studentka Germanistiky a Amerikanistiky uspořádala společně se svou přítelkyní Marlene Frank, studentkou umění, výstavu k 10.výročí videoAktiv. Tato výstava obsahuje fotografie z natáčení řady úspěšných filmů a řadu cen a trofejí získaných na mezinárodních festivalech.

Daniela a Oskar Siebert chtějí touto výstavou ukázat, že tyto fantastické filmy pocházejí z Regensburgu.

 

Přestože si tyto filmy a jejich tvůrci vybojovali dobré jméno mezi Vltavou a Mississippi, jsou v svém městě na Dunaji skoro neznámí.