Napsali o nás |
Z církevních novin.
Čekání na vhodné srdce.
Krátký hraný film „MATKA“ točen pod evangelickou střechou otevřel téma dárcovství orgánu.
Ten jeden chce žít a potřebuje k tomu nezbytne darovaný orgán, ten druhý zemře a umožní dalšímu žít. Slovo „vhodný“ dárce se musí s velikou opatrnosti vyslovovat. Film, který nás donutí k zamyšlení nad choulostivou otázkou transplantace.
Mladá žena omdlí při svém svatebním tanci. Diagnóza: nevyléčitelná srdeční vada, žena potřebuje nutně nové srdce. Vše je ještě ztíženo tím, že je ve 12. týdnu těhotná. Situace je sice hraná, ale téma je reálné. Režisér a autor Oskar Siebert, točí krátké filmy na kterých bohužel nevydělává. Na festivalech neprofesionálních filmů získává řadu ocenění, ne jenom v Německu, ale též v Anglii, USA a dokonce i v Austrálii. Siebert založil tuto malou filmařskou skupinku „videoAktiv Regensburg“ a pracuje převážně s neprofesionálními herci, tak jako i v jeho nejnovějším filmu „MATKA“. „Já chci vyprovokovat k zamyšlení“, řekl mi. Jako fyzioterapeut byl Siebert za svých 30 let praxe s otázkou transplantací velice často konfrontován.
Vhodným místem natáčení byl pro něho i náš evangelický kostel. Starokatolicky farář Ralf Staymann dává v tomto filmu i požehnání. Regensburský evangelický děkan Gottfried Schoenauer převzal nad filmovou premiérou patronaci. „Transplantace je téma kdy přichází léekařská věda v etice často do konfliktu, kdy může být orgán odebrán“ zmiňuje se ve sve řeči děkan. Teologové hovoří o posledním dechu boha, který v umírajícím ještě žije. Na jedné straně prochází světem Jesus Christus jako zachránce a léčitel. Ježíš řekl ze by měl být viděn celý člověk. Celý život od boha by měl bít nedotčen. Tyto hranice jsou ale pro něho překročeny, když se mají pozůstalí rozhodnout, zda může být orgán pro další život odejmut a zda se v tomto případě nejedná o „obchod s orgány“. Ve filmu nabízí však svůj orgán matka své dceři. |