Napsali o nás


 

 

Foto : Oskar Siebert se těší ze své nejnovější ceny

 

Režisér, který má 250 cen ve sklepě

 

FILM :  Oskar Siebert si vysloužil v amatérském filmu velice dobrou pověst.

 

Regensburg: Celou svou střižnu má skrytou v pouhé skříni. To pouze „z lásky k mé ženě“ řekl nám amatérský filmař Oskar Siebert. Technika předběhla dobu celuloidového filmu. Filmařina byla pro vystudovaného fyzioterapeuta již od mládí vždy něco zvláštního. Svobodně vsak nemohl jako rozený Němec v českém pohraničí plně žít. A tak jeho vášeň, přes více jak 250 mezinárodních filmových cen, které skladuje většinou ve sklepě, zůstává i v Německu neuznána. „Protože si každý pod slovem „amatér“ špatnou kvalitu představuje“ řiká Siebert. A v kultuře je to tak, že ta se stará více o interprety než o tvůrce.

        

Amatérské filmy jsou v Německu převážně hodnoceny porotci, kteří jsou „sami amatéry“. V zahraničí je to ale zcela jiné, zde hodnotí  amatérské filmy profíci, tak jako například – kameraman Jost Vacano, který byl nominován na OSCARA a kteří hodnotí filmy v kategorii: Nejlepší scénář; nejlepší režie; nejlepší film, „tak jako je to při udělování OSCARA“. A to jsou ty důvody proč je Siebert v cizině uznáván a v Německu ne.

 

Zlato pro „Pražskou romanci“

 

Poslední ocenění přišlo z Jižní Koreje. Před několika dny se vrátil Siebert a jeho dcera Daniela z festivalu v Seoulu, kde převzali na „Seoul World Film & Video Festival“ zlatou medaili za nejlepší scénář jejich filmu „Pražská romance“. Odborná porota tohoto festivalu se skládala z odborníků od filmu a televize.

        

Bez finanční podpory kulturního sponzora REWAG Regensburg by si nemohli Siebertovi tuto cestu do Seoulu dovolit. Amatérským filmem si nesmí autor vydělávat peníze a to má určitou tragiku, neboť o některé Siebertovy filmy měla zájem i televize. Z těchto důvodů si musel zvyknout na tu skutečnost, že svoje filmy musí financovat pouze z vlastni kapsy.

 

Rodinná firma.

 

Točit filmy takovéto úrovně bylo možné pouze tím, ze Siebert zapojil do filmaření celou rodinu. Již ve čtyřech letech musela jeho dcera Daniela převzít svou první roli ve filmu „Pojď, já ti ukáži naše město“. Tento film nebyl pouze úspěšný, ale zároveň úspěšně odstartoval filmovou kariéru pro Danielu která se později stala „ nejlepší produkční manažerkou“ ve společné firmě „videoAktiv Regensburg“. Ne každý film obsadil Siebert s ochotnickými herci. Pro film „Matka“ si vybral Siebert profesionální herce (městského divadla). „To nás stálo ale dost peněz“. Též film Matka získal řadu významných cen, jako například v australském Melbourne.

        

Siebertovy filmy získaly ceny a ocenění od Velké Británie přes Ameriku, Austrálii až po Maltu. Maltézský rytíř je pro nás něco jako evropský OSCAR a opatrně vyndává tuto trofej z vitríny. Jejímu otci při tom zajiskří oči i když jej provází životem určitá tragédie.

 

Flora Jädicke

(Volny preklad)