MATKA


Více jak tři roky pracoval Oskar a Daniela Siebertovi na scénáři svého nového filmu. Nebylo jednoduché tak literárně náročné téma přepracovat do filmového scénáře, zvláště když ve filmu měla být spojena myšlenka jak nutnost dárcovství orgánu, tak a to hlavně i mateřská láska. "Který člověk je ochoten obětovat vlastní život pro někoho jiného, než matka pro své dítě". Toto je právě hlavní téma nového krátkého hraného filmu autorů Oskara a Daniely Siebertových. Oba autoři si dali za úkol natočit tento film tak důkladně, aby smazali veškeré předsudky o "nízké" úrovni amatérského filmu oproti profesionálnímu.

 

A tak začal "otec a dcera tým" již v březnu tohoto roku s přípravou na natáčení. Nejprve hledali Siebertovi dobrovolné pomocníky do filmového štábu a poté též představitele. Ani s výběrem  míst pro natáčení to autoři filmu neměli lehké. Po absolvování několika castingů se konečně dohodli autoři filmu na složeni filmového štábu. A tak filmaři  Oskar a Daniela Siebertovi a Jan Lengyel z Prahy rozšířili svůj tým za kamerou o Silvii Gross,  Barbaru Klotzsch, Conni Lorenz, Irmgard Hertting, Aarona Graze, Olivera Schöfflera a Maximiliana Meiera.

 

Nelehký byl též výběr hlavních představitelů tak, aby splnil představy režiséra. Režisér filmu Oskar Siebert se nakonec rozhodl pro následující obsazení : Matka - Doris Dubiel ; Isabel- Danielle Clamer; Horst - Marek Streit (Cech), profesor - Heinz Müller a nakonec do role lékaře si režisér vybral Erika Gruna. Tentokrate musela Daniela s její studijní kolegyní Dorotheou Kühn převzít roli lékařky. Vedle hlavních a vedlejších představitelů filmu účinkuje ve filmu skoro dalších 40 statistů.

 

Při řešení složitých lékařských scén ochotně poradili Dr.med. Jörg Marienhagen a Dr.med. Ludwig Hecht. Za maximální podpory našeho filmového kolegy a ošetřovatele Erika Gruna mohl filmařský tým přesvědčivě zvládnout i náročné scény točené v univerzitní klinice v Regensburgu. Ale nejen technicky a organizátorsky, ale hlavně svým hereckým talentem pomohl Erik Grun při realizování tohoto náročného filmu. Pan Sebastian Lange, vedoucí záchranné služby Bavorského červeného kříže dal zdarma k disposici pro natáčení nejen kompletní záchranné vozidlo, ale též originální posádku. Tato posádka záchranného vozu, s panem doktorem Dr.med. Heiko Rieder, sanitními asistenty Alexandrem Pillerem a Adreasem Thienstem  přesvědčila režiséra nejen o jejich odborné kompetenci, ale též o nesmírném hereckém nadáním.

 

Také místa děje si režisér vybíral s velikou pečlivostí. Pod pracovním názvem "Srdce", začaly 18. června, první natáčecí dny, nejprve v kostele a dále v univerzitní klinice, v restauraci, v záchranném voze a též před samotnou klinikou. V průběhu natáčení hledal režisér a producent filmu vhodný dům pro jeho závěrečnou scénu. Po měsících úporného hledání, nabídla spolupracovnice režisérovi manželky pani  Angelika Schüßel z Parsbergu (60Km.od Regensburgu) svůj dům k natáčení. Zde byly též  točeny poslední záběry s nejmladším hercem a to 6 týdenním Marcem. Celkem 10 dní plánoval režisér na natáčeni a technické zpracování tohoto krátkého filmu.

 

Zdálo se být vše v pořádku, neboť natáčeni proběhlo podle plánu. Teprve při kontrole natočeného materiálu zjistil režisér, že všechny scény natočene na klinice se musí znovu ozvučit, neboť větrání kliniky zapříčinilo značné rušení. Toto rušení se nedalo vyfiltrovat a proto se rozhodl  režisér pro postsynchonyi. Zvuk je jedna z nejdůležitějších složek každého filmu. Nejen postsynchron, ale též detailní střih, natočení ruchů a zvukových efektů, obrazové efekty, titulky a podtitulky a co je hlavni též nakomponovanou hudbu musí režisér se svým štábem zvládnout. Bude to ještě chvíli trvat, než bude cely film (pouhych 20 minut) hotov. A tak pracuje režisér, střihač a též komponista pilně na dokončení  společného filmu s názvem : "MATKA", aby byl tento film včas do premiéry 18.března 2005 hotov.

 

Zapsala Daniela Siebert