Aktuality 2002


2002   2003   2004   2005   2006   2007   2008   2009   2010   2011   2012   2013



 

"Regensburská" filmová premiéra v L.A.

 

Ne jenom slavné filmové hvězdy se mohou svými úspěchy v Los Angeles pochlubit, nýbrž i neprofesionální filmaři z Regensburgu, mohli tuto slávu 29.prosince 2002 sami vychutnat.

Oskar a Daniela Siebert byli společně s jejich krátkým hraným filmem "Pražská romance", pozváni členy Amateur Movie Makers Association do Los Angeles. Při slavnostní premiéře byla přítomna řada hostů a neprofesionálních filmařů. Po vlastní projekci krátkých hraných filmů "Pražská romance" a "Klíč", sklidili Siebertovi ohromný potlesk.

 

Pan Howard Lokwood, organizátor tohoto setkání se ve svém úvodním slově zmínil o znamenitém řemeslnickém filmařském umění obou (neprofesionálních)autorů, a zároveň hovořil o úspěšné reprezentaci na amerických neprofesionálních festivalech, kterých se Oskar a Daniela Siebertovi zúčastňují od roku 1995. Na konec předal pan Howard Lokwood oběma regensburským filmařům oceněni Associace AMMA – Movie Maker Achivement Awards a Photographic Society of America, Video and Motion Picture Division Film – Exhibition Award.

 

Po slavnostním ceremoniálu byli oba filmaři (otec s dcerou) zavaleni otázkami, ne jenom k jejich filmařským zkušenostem a plánům, ale též otázkami o historické metropoli Bavorska – Regensburgu.

V závěrečné řeči se zmínil pan Lokwood ne jenom o přirozené profesionalitě Siebertových filmů, ale též o tom, jaká témata si oba autoři pro jejich krátké filmy volí.

 

"Není jen chvalitebné, nýbrž pro nás též velice krásný pocit, vychutnat takovýto krátký film, který dokáže zavést diváka do světa lidských pocitů, přátelství mladých lidí rozličných národností a do světa nevyřčené lásky. Tento krátký film ukazuje spojení národů v Evropě a je to příklad pro vytváření přátelství mezi lidmi a národy."

 

V příštích dnech měli Siebertovi pak možnost se podívat do zákulisí filmového průmyslu v "Universal Studios" (Hollywood). Po prohlídce Hollywoodu a Los Angeles s řadou muzeí, vedla jejich cesta do Las Vegas, za odměnu za jejich recherche o Indiánech zijících v Arizoně.

 

Ačkoliv nezanechali regensburští filmaři, Oskar a Daniela Siebert žádnou hvězdu na Hollywoodu – Boulevaru, zato získali řadu přátel a příznivců německého neprofesionalního filmu.

"Byla to pro nás velká čest, být osobně v Los Angeles při premiéře našeho filmu, ale ještě větší čest byla pro nás jako občany města Regensburgu, reprezentovat naši kulturu v USA."

 

S těmito slovy a pocitem spokojenosti se vraceli Siebertovi zpět do Německa.

 

 

Foto : Pan Howard Lokwood předává Oskarovi a Daniele Siebertovim PSA vyznamenání. 

Z angličtiny přeložila Daniela Siebert

 

Několik obrázků z návštěvy USA zde


 

 


Říjen 2002



AMMA / Amateur Movie Maker Association / z USA, vyznamenala pana Oskara Sieberta z Regensburgu / Německo/, za jeho mezinárodní úspěchy jako neprofesionalni filmař cenou associace "MASTER MOVIE MAKER 5". Toto vyznamenání mu bylo předáno čestným prezidentem asociace panem Geraldem Turkem a panem Howardem Lockwoodem z Los Angeles.


20.10.2002

 

43. Brněnská šestnáctka, mezinárodní  festival nekomerčních hraných filmů - Festival  v superlativech.

 

Zřídka se setkají na mezinárodních festivalech, amatérští filmaři s profesionály a studenty filmových škol a akademií. Tuto zvlaštní atmosféru má však Brněnská 16. již řadu let. Divákům i mezinarodni porotě jsou promítány soutěžní filmy podle vylosování a ne podle profesionality filmařského povolání. A tak na plátně běží filmy od amaterů mezi filmy od profesionálních filmařů a nebo studentů filmových škol. Sestavení takovéhoto programu vyžaduje již od výběrové komise vysoce kvalifikovaný výběr filmů. V Brně jsou předváděny ty nejlepší filmy z nejlepších. Tato vysoká úroveň festivalových filmů má značný vliv na počet vybraných příspěvků, které jsou do soutěže připuštěny. V letošním roce vybrala předvýběrová komise ze 149 přihlášených filmů z celého světa do soutěžní projekce pouze 10 amatérských filmů, 38 filmů od studentů a 21 filmů nezavislých filmových tvůrců. Ne jenom diváci, ale též portoci mohli proto shlédnout filmy, které byly natočeny na 35mm, 16mm, super 8mm, Betcam, DV-Mini a nebo na S-VHS. Na festivalu nebyl rozlišován formát zaznamu, nýbrž umělecká kvalita.

Mezi filmaři je již známé, že na B16 jsou vybírány filmy vysoké kvality a proto je pro každého amatéra velkým uznáním i to, že jeho film byl do soutěžní projekce vybrán.Ve vestibulu festivalového kina B. Bakala se sešli tentokráte filmaři z Kanady, USA, Itálie, Finska, Slovenska, Švédska, Švýcarska, Německa a České republiky.

foto13Mě jako jediného účastníka festivalu z Německa překvapila veliká úroveň předváděných filmů Hamburské filmové školy. Po shlédnutí těchto filmů se musí člověk ptát, proč běží v naší televizi často takový filmařský odpad, když žáci filmových škol produkují tak fantastické filmy. V každém případě jsem byl hrdý na výsledné práce německých filmařů, kteří zdárně na B16 reprezentovali německou kinematografii.

Z 65 předvedených kratkometraznich a stredometraznich hranych filmu bylo 18 filmu z Nemecka.Mezinárodní porota měla moc těžkou práci aby z množství znamenitých filmů vybrala ještě ty nejlepší.foto07

  Slavnostním ceremoniálem - předávání cen - "43. Brněnské šestnáctky" nás pořadatelé tohoto festivalu velice mile překvapili. Dokázali totiž připravit tak slavnostní atmosféru (skoro) jako při předávání OSCARA v L.A. Překrásně a účelně dekorované jeviště festivalového kina, znamenití umělci v programu. Program moderoval (pro nás) bohužel ne příliš vtipný moderátor, který se marně snažil s diváky vtipkovat. Jediná chyba programu byla, ze vyznamenané autory predčítaly z připravených obálek páni portoci, kteří  již den předtím sami o vítězích rozhodli. (Působivější by bylo kdyby tyto výsledky přednesl někdo jiný)

Ocenění autoři:

Hlavní cenu – Hlavu plnou filmu - Eric Richter Strand z Norska

Cenu Petra Hvíždě-určena mladým nadějným tvůrcům - Kamil Polák (ČR)

Malou hlavu plnou filmů ( Studentské poroty) - Marten Klinberg (Švédsko)

Dále byly uděleny v každé kategorii, zlaté, stříbrné a bronzové mediale tak jako čestná uznání. (výsledky na www.amatfilm.cz)

Nepochopitelné bylo pro nás jako účastníky tohoto znameniteho festivalo rozdávání dalších cen. Pořadatel měl připraveny další ceny jako např.  Ruka - nůžky - pro nejlepší střih, ruce jako okno, za nejlepší režii a další ceny, které nebyly bohužel uděleny za filmařské výkony, nýbrž byly dávány autorům již vyznamenaných filmů jako NÁŠUP k medailím. Tyto zvlaštní ceny by měly být spíše uděleny ne za film jako celek, nýbrž za filmařské umělecké výkony jako např.: Scénář, kamera, střih, režie, herecký výkon a podobně, vždyť se jedná o bezkonkurenční festival hraného filmu. Po trochu hektickém udělování cen s méně vtipným moderátorem, byli všichni účastníci foto01pozváni na slavnostní banket, který pro ně připravili pořadatelé s řadou sponzorů. Fantastická kapela dvacátých let se postarala též o fantastickou náladu, tak že řada mladých filmařů využila místa mezi stoly jako taneční plochu. Ve všech prostorách festivalového kina se tvořily skupinky filmařů a ze všech koutů byly slyšet diskuze v rozličných řečech. Diskutovalo se dlouho přes půlnoc.

  Ale tento fantastický filmový festival , jak říkám, FESTIVAL V SUPERLATIVECH, však neskončil tímto banketem. V neděli byly promitany divákům další filmy, které byly jako mimosoutěžní filmy do festivalového programu zařazeny.

 

Byl to tentokráte ojedinělý a fantastický festival, který se pro mne stal opravdovým zážitkem.

 

Oskar Siebert

 

Co o nás napsal pořadatel :

Oskara Sieberta není nutno brněnskému publiku mnoho představovat. Získal zde ocenění v roce 1998 za svůj krátký film "DANKE" a již dvakrát jsme měli příležitost se s ním na B 16 setkat osobně. Tvoří se svou dcerou Danielou, mluví česky, má v ČR celou řadu dobrých kontaktů, což vyústilo i v německo-českou koprodukci letos uváděného filmu  Pražská romance.

 

Fotogalerie zde


16.10.2002

 

Tatranský Kamzík

 

V říjnu t.r. jsme byli jako úspěšní autoři, pozváni na dva filmové festivaly. Ten první byl "Tatranský Kamzík" na Slovensku. Na tomto tématickém festivalu byl náš dokument o maliřce "Ivaně Koubek" přijata do soutěžní projekce. Přestože byla na festivalu silná konkurence, získali jsme druhou cenu. (Další výsledky najdete na  www.amatfilm.cz)

Festival byl pořádán v malebném prostředí národního parku TANAP a NAPANT v Liptovském Hrádku. Organizátoři tohoto festivalu pod vedením paní PhDr. Zuzany Škodulové z Bratislavy připravili všem divákům (převážně mladým lidem) tak i přítomným autorům ze Slovenska i zahraničí nádhernou festivalovou atmosféru. Mezi projekci festivalových filmů, představil pan Dr. Franz Schlager, profesor pro obor Medien ze Salzburgu svoji novou knihu :"VON DOBLER BIS DV-CAM", Ergonomics für Amateurfilm.

Celá atmosféra letošního „Kamzíka“ byla tak fantastická, že jsme se rozhodli za dva roky opět na tento festival přijet.

 

Oskar Siebert


9.9.2002

 

Oskar Siebert umělecký vedoucí  videoaAktiv Regensburg utrpěl koncem měsíce dubna 2002 těžký úraz, při kterém si vážně zranil pravé rameno. Po první operaci v regensburské univerzitní klinice nastaly u něho vážné zdravotní komplikace. Teprve druhá operace (koncem června ) přinesla Siebertovi zlepšení jeho zdravotního stavu.

Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu, plánované příští operaci, náročnému a komplikovanému léčeni jsme byli donuceni veškeré filmové projekty odložit na příští rok 2003. Ohledně přípravy nových filmových - projektů Vás budeme včas informovat.

Vedoucí produkce

D.S.


27.8.2002

 

Pro natáčení nového koprodukčního filmu na území České republiky, Německa, (Polska), hledáme schopné mladé lidi do filmového štábu, tak jako schopného producenta

Dále hledáme exteriérni kulisy (dřevěné baráky) znázorňující koncentrační tábor. Dále hledáme hubené dívky a ženy do komparzu ve filmu z konce druhé světové války, který budeme točit v roce 2003 na území České republiky. Jedná se neprofesionalní filmovou koprodukci. Zájemcům zašleme opis našeho scénáře.