Aktuality 2008 |
2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Festival dobrých zpráv
Festival dobrých zpráv byl název 1. ročníku soutěžní přehlídky filmové a televizní tvorby. Tato přehlídka se konala v Moravském městě Ostrava. O uspořádání teto přehlídky jsem se dočetl na stránkách Filmdatu. Když jsem si přečetl, že filmy této soutěže budou zároveň promítány v televizi, spontánně jsem se rozhodl nejen do soutěže poslat náš film „Po stopách pravých Indiánů“, ale též se soutěže osobně zúčastnit. Tato soutěž má ale přísný výběr daného tématu.
Z Regensburgu do Ostravy je to více jak 650 km. Tato daleká cesta se mi tentokrát vyplatila, neboť jsem získal nejen mnoho zážitků, ale též zkušenosti. Pořadatelem této soutěže byla televizní společnost TV NOE. Co je to vůbec za televizní stanici a jací lidé toto studio vedou, byla pochopitelně má první otázka. Tuto a mnoho dalších otázek mi osobně vysvětlil ředitel TV NOE Otec Petr Leoš Raška a jeho zástupce pan Petr Kundela. Ochotně mě provedli jejich televizním studiem s řadou vysílacích pracovišť. Dvěmi režijními pracovišti, 6 střižnami, nahrávacím studiem a dalšími prostory plnými profesionální techniky. TV NOE má též vlastní přenosový vůz. Srdce celé techniky je komplikované zařízení na přenášení vysílacího signálu z Ostravy do Prahy, kde je potom tento signál vysílán k telekomunikační družici. A tak mohou vysílání TV NOE zachytit televizní diváci na celém světě.
TV NOE je sice církevní stanice spolupracující s italskou stanici „Telepace“ ale za své vysílání je sama zodpovědná a tvoří si vlastní nezávislý program. Byl jsem překvapen když mi bylo řečeno, že provoz TV NOE je finančně zajištěn pouze z daru přátel NOE a dobrovolných příspěvků. TV NOE zaměstnává kolem 30 spolupracovníků a to většinou mladých lidí. Tito mladí lidé nachází u TV Noe své nové pracovní perspektivy. Tento kolektiv mladých lidí se snaží zprostředkovávat lidem hlavně dobré zprávy, zvláště v dnešní době, kdy se ostatní televizní společnosti snaží získávat diváky zprávami o vraždách, zločinech a nenávisti.
Ale zpět k soutěži. Podle slov pořadatelů byl „Festival dobrých zpráv“ jejich první organizovanou soutěží, ale cela organizace, péče o autory a vysoce profesionální porota nám všem dávala pocit dlouholetých zkušeností.
Byl to pro mne opravdový zážitek, nejen tím, že zahájení festivalu bylo přímým přenosem, ale i tím, že diváci mohli zhlédnout všechny festivalové filmy a o jejich ocenění, buď SMS nebo E-mailem spolurozhodovat. Při vyhlášení oficiálních výsledků, byl též účastník této ankety vylosován a odnesl si stejně jako autor filmu s největším počtem hlasů, mobilní telefon. Všechny festivalové filmy a tím i náš film zhlédlo více jak 30 tisíc diváků. A tak co může být pro amatérského filmaře větším oceněním jak to, že jeho film byl promítán v televizi a zhlédlo jej několik desítek tisíc diváků.
Byl to pro mne nezapomenutelný festival, který mne motivoval i k hlubšímu zamyšlení. TV NOE je sice církevní vysílač, který se ale nesnaží divákům vnucovat nějakou víru, nýbrž se snaží divákům otevřít nový náhled na život, myšlení a cítění pomocí „Dobrých zpráv“. Pokud mi nevěříte, přesvědčte se sami. www.tvnoe.cz
O.S.
|
JUDGING RESULTS
Film – Beurteilung von: David McGuigan:
Toto je fascinující a pestrý film, který nám ukázal exemplárně život původních obyvatel Ameriky v jihozápadní části USA.
Již zahajující scény tančících Indiánů přivedou okamžitě diváka do dějin Indiánů a žádné záběry od začátku do konce nejsou zbytečné.
Silnou stránkou tohoto filmu je rozumná střihová technika, střihy jsou přesné a dobře nastavené, což způsobuje, že divák zůstává u děje a není ničím rozptylován.
Hudba k filmu je dobře vybrána, i když ke konci poněkud škrábe, ale je nahrazena autentickým zvukem. Dějiny lidí se velice dobře rozvíjejí a jsou provázeny dobrou proměnou hlavního děje a přírody od začátku až do konce.
Použití scén z tanečního festivalu jako pilíře pro nosnost děje filmu působí velice dobře a filmař nám tím zároveň ukazuje barevnost kostýmů a jejich zvláštností.
Dohromady shrnuto, je to velice dobře provedený dokument, který se dá označit jako bezchybný.
V divákovi vyvolává pocit kompaktnosti a dobře natočeného informativního dokumentu.
Film-Beurteilung von: Peter Rouillard - Faci:
Byl to od vás, Oskare a Danielo, velice zajímavý film.
Já jsem si váš film velice vychutnával, neboť mi připomněl místa západnich států, které jsem osobně navštívil a které se staly zamilovanými místy mých navštěv.
Ten film se vyznačuje velice dobrou prací s kamerou a sřihem. Archivni fotografie jsou právě tak jako děje filmu velice dobře zpracovány.
Indiánské kostýmy tak jako aktuální scény jsou velice dobře barevně zpracovány a vaše záběry kamerou jsou co do obsahu dějin velice dobře zpracovány.
Danieliny komentáře i úvod “do kamery” jsou velice informativní, což pomáhá divákovi přiblížit historická fakta, která nejsou u anglických diváků příliš známá.
(Privatne : Oskare, ty jsi ve svém dopise psal, ze chceš filmařskou scénu opustit. Jsem pochopitelně rád, že se věnuješ mladým filmařům, přesto jsem před mnoha lety vždy tvoje filmy a Daniely strašně oceňoval a věřím, že tento film nebyl opravdu poslední.
Vy jste oba velice talentovaní filmaři, což potvrzuje I váš poslední film a já jsem presvědčen, že byste měli dále točit. Já trvám na tom, aby tě Daniela přesvědčila si to ještě jednou rozmyslet.)
Film – Beurteilung von: John Gibbs - Faci:
Film má velice dobrou stavbu a dokázal udržet zájem a pozornost diváků. Začátek je velice živý a děj ,kterým film začíná, je prolnut i na závěr filmu. Autoři použili ve filmu širokou škálu technického zpracování, kterou zavedli diváka do dějin amerických Indiánů.
Toto zpracování ukazuje statické, archivní fotografie jako filmový matetriál, záběry z muzea jako čerstvě natočené a tudíž jako současný materiál. Všechny tyto scény a efekty byly ve filmu nejen použity, ale i odborně spojeny.
Komentář byl jasný a informativní a před jeho nasazením nás přivedly začínající scény do poutavé atmosféry.
Příležitostné výpovědi byly velice dobře natočené a proto byla i zvuková kvalita excelentní. Film splnil to, co měli jeho autoři v záměru.
Já jsem si ten film opravdu vychnutnal. |
41st
Melbourne International Movie Festival JUDGING RESULTS (Overseas Breakdown)Overseas Results:
|
VIDEOFESTIVAL – NORWEGEN – 2008
Movie Contest 2008 - Final result
Result
What a wonderful start: black screen and the sound of a phone. The first line of script involves heart surgery … one or two weeks left … and a baby! Who could not be intrigued? The leading actress says “There must be a way” … and that idea becomes very important later.
The ripple transitions in and out of memories of her daughter’s wedding look clumsy. These days we do not need a visual clue that we are going into a flashback. The title “Mother” appearing over the wedding gives us a hint that the bride is pregnant, though it clearly refers to the older woman. The church and wedding reception sequences demonstrate that this autor takes the trouble to get shots from various angles and to light senes carefully even when they are only setting up the story for what is to come. The cast is huge for an amateur production. But these shots also establish a slightly slow pace which continues throughout the movie.
When Isabel faints we get into the action – and get more close-ups. This is also where we start to dislike the mother of the title. She takes over and orders people about. Events are told faster now. The action in the ambulance scenes are good, but some different angles and close-ups, especially of the patient, would have been welcome. Inside the hospital there is a neat trick where the camera is tracking backwards on a long corridor showing us the mother and bridegroom hurrying in. When they stop to ask someone for directions, the camera keeps going and that creates a sense of urgency. The music here works against the tension – it is too gentle. When they meet the group of medical staff, mother takes over once again. It is hard to spot in the background that the bridegroom is taken off to see his wife. That explains why the doctor is willing to discuss the case with mother on her own.
When the camera tracks round the hospital bed the movement is shaky. The cutaway in the middle suggests it got even more so! But the move closer to the bride as she removes her oxygen mask is powerful. Before she can tell her husband about the baby in comes mother and starts to weep. This is too melodramatic.
Eventually the flashback ends. Mother is looking after the grandchild and telephones to say she has found a heart for Isabel – this is intriguing. How could she find one if the doctors could not? We follow mother around the house – and there are several good moving camera shots here.
The upstairs room is strange. It seems half-finished, yet a ladder gong even higher implies it is not the attic. In one sense it is good to show something slightly unexpected and therefore more like real life. In another it is distracting. As an audience we begin to wonder about the room instead of concentrating on the actress. There is a big close-up as she examines a doll, but most of this scene is played in long-shot so that we feel unconnected with the character. To my mind this is where we should be very close to her so that we can share her emotions. The shadow of her standing on a chair is a very old-fashioned image, perhaps deliberately so to stress the melodramatic nature of what she plans to do. This is the heart (sorry!) of the film. It is the critical moment … and it happens off-stage. That weakens the whole film for me. It is not enough to know intellectually she is about to hang herself. In cinema you have to make the audience believe it is happening by showing the details.
Overall the film feels slow. Often shots have been held beyond the moment when our attention has moved on. The lead actress sometimes overacts. The sentimental story would read well on paper: mother ready to sacrifice herself to save her daughter for the sake of the grandchild. On film that vital decision has little impact. I also believe the music is too slow and repetitive for the subject. If the story is melodramatic it should be underlined with rich music not something that sounds like a New Age relaxation CD.
There is much that is effective in the film. The scale of the production is astounding and the access to hospitals and ambulances first class. The focus is always on the bride’s mother as the title suggests. It is a piece of cinema which is so close to being excellent that its failings are specially annoying.
Dave Watterson (Jury Member)
First time I watched the movie I was very impressed. Next time, I wondered: what is wrong? Why don't I cry?
The picture build up is very nice, the sound is well done, the dramaturgy is well composed, the plot is clear and the angle of the plot is steady. All in all a masterpeace -but?
At least i found out (I think). The length of the scenes. Somehow the film falls between to chairs. At one side modern cutting tecnic and at the other side the special cutting made by Fassbinder. That disturbs my experience. In short terms: One of the best amateur films I have seen, but still missing the touch of human feeling as figure of speech. Due to the actors or the instructors? Not for me to say.
The theme for this movie is well chosen: a mothers unlimited love and willingness to sacrifice for her child. So it is predestined to touch our hearts.
There is put a lot of effort ind the script to make it a credible story. In my opinion it has some very well told parts, but there are also sequenses where it loses credibility.
The groom has a strange part to play. I think in the real world he would take a more active part in the action, when his bride suddenly almost die on the wedding.
In the ambuance we never hear the siren. Suddenly the door is opened and another man is entering. I feel we mis some convincing action here. No doubt: By amateur standards this is amasingly well produced. Very impressive large setups - e.g. in the church and the wedding dinner party. Image quality is very good (color, sharpness and not least lighting) and there is little to say about the sound.
It a very good attempt to make a feature film, and it is possibly the best amateur feature film I have ever seen. The prodution must have been very hard work - with considerable expenses. So: let's congratulate the producers with the great result. |
Poděkování mému příteli
Každého člověka provází jeho životní osud a tak i mne provázel dosavadním životem můj osud.
Když jsem byl v roce 1945 odvlečen z rozbombardovaného Berlína, rozdělila se i společná cesta mých rodičů. V roce 1944 byl můj otec povolán na frontu a tentýž rok padl do anglického zajeti. V roce 1947 se vrací můj otec z anglického zajetí zpět do Berlína. V rozbombardovaném Berlíně se však ztrácejí stopy existence jeho rodiny. Jeho předválečné pracoviště, Babelsberské filmové ateliéry, kde před válkou jako asistent režie a vedoucí produkce pracoval, se nacházejí ve východním sektoru Berlina. Otec se rozhodl ve prospěch svého povolání a tak se odstěhoval do Hamburgu. Zde nachází práci u REAL FILM G.m.b.H. jako „location manager“. Pro nás zůstal můj otec nezvěstný. Teprve po pražském jaře 1969 se mi podařilo navázat kontakt s německým červeným křížem, který mi zjistil poslední adresu mého otce. V roce 1976, za pomoci Organizace pro lidská práva, bylo mi umožněno vystěhování do Německa. Má snaha zjistit podrobnosti ohledně mé rodiny zůstala bohužel bez úspěchu.
Teprve naše dcera Daniela začala hledat kořeny naší rodiny a hlavně jejího dědečka. Její rešerše na internetu byly úspěšné. Podařilo se nám zjistit více podrobností o životě mého otce, který v květnu 1959 v Hamburgu zemřel.
Od roku 1933 pracoval můj otec jako asistent režie a vedoucí produkce u různých filmových společností. Podílel se na více jak 12 filmech, které byly točeny nejen v Berlíně – Babelsberg, ale též v pražských ateliérech – Hostivař. Od roku 1944 do 1948 následkem války byl otec odtržen nejen od své rodiny, ale též od svého zaměstnání. Po návratu ze zajetí točí můj otec u různých filmových společností, většinou ale s REAL-FILM Hamburg. Jako vedoucí produkce točí 14 filmů.
To vše bylo pro nás doposud neznámé a až můj přítel, se kterým jsem se seznámil na různých filmových festivalech a se kterým nás spojovalo společné hobby – amatérský film, sehnal ve filmovém archivu několik kopií filmů, na kterých se můj otec podílel. Zajisté sehrál i zde svoji roli můj osud, když jsem se s Gerhardem Jagowem seznámil. Gerhard si jednou při našem setkání poslechl vyprávění o mém otci a začal jako dobrovolný pracovník filmového archívu pátrat po filmech mého otce. Již v květnu nás pozval Gerhard do Hamburgu, ale teprve 14. srpna jsem se mi podařilo jej v Hamburgu navštívit. Gerhard mě prováděl Hamburgem, ale největší překvapení na mě čekalo, když mi v jeho perfektně zařízeném domácím kině, pustil první film. Když jsem četl v titulcích jméno mého otce sevřelo se mi srdce. (13-29) Je pro mne těžké popsat tyto pocity. Měl jsem dojem, jako bych našel svého otce. Příští den mě zavezl Gerhard k domu, kde bydlel můj otec. (30-33) Dále mě zavezl na hřbitov, kde jsem se – alespoň duševně mohl se svým otcem rozloučit. (33-35)
Je pro mě velice těžké vyjádřit všechny své pocity a také vděčnost svému příteli, který mi nejen opatřil filmy mého otce a umožnil nahlédnout do osudu naší, válkou rozrušené, rodiny. Za toto vše patří tobě, mému příteli a též i tvé ženě, mé srdečné poděkování, že jsi z pouhého přátelství pátral po existenci mého otce a tím mi vrátil kus dějin mé rodiny.
Děkuji Ti Gerharde.
Filmverzeichnis von den Filmtiteln auf den mein Vater „Georg Siebert“ mitgearbeitet hat :
1933 – Wenn ich König wär´! Regie: Johannes Alexander Hübler-Kohla Aufnahmeleitung : Georg Siebert
1935 - Lärm um Wiedemann Regie: Johannes Alexander Hübler-Kahla Regieassistent: Georg Siebert
1936 – Durch die Wüste Regie: Johannes Alexander Hübler-Kahla Regieassistent: Georg Siebert
1936 – Der geheimnisvolle Mister X. Regie: Johannes Alexander Hübler-Kahla Regieassistent: Georg Siebert
1938 – Ich liebe Dich Regie: Herbert Selpin Aufnahmeleiter : Georg Siebert
1938 – Im Namen des Volkes Regie: Erich Engels Aufnahmeleiter : Georg Siebert
1939 – Wer küsst Madeleine? Regie: Victor Jannson Aufnahmeleiter: Georg Siebert
1939 – Alarm auf Station III. Regie: Philipp Lothar Maring Aufnahmeleiter : Georg Siebert
1941 – Sein Sohn Regie: Peter Paul Brauer Aufnahmeleiter : Georg Siebert /Aufnahme Filmatelier - Prag und Babelsberg/
1941 – Wenn ich König wär´! Regie: Johannes Alexander Hübler-Kahla Aufnahmeleiter: Georg Siebert
1941/42 – Der Seniorchef Regie: Peter Paul Brauer Aufnahmeleiter: Georg Siebert /UFA Berlin/
1942 – Liebespremiere Regie: Arthur Maria Robenalt Aufnahmeleiter: Georg Siebert /Atelier AB – Hostivar – Prag und Babelsberg/
1943 – Zirkus Renz Regie: Arthur Maria Robenalt Aufnahmeleiter: Georg Siebert /Terra-Filmkunst G.m.b.H. Podsdam/
Georg Siebert ab 1948 als Location manager bei Filmstadt Hamburg
1948 - Blockierte Signale 1953 - Unter den Sternen von Capri (mit Heinz Karchow) 1953 - * Columbus entdeckt Krähwinkel ( mit Joachim Hess) 1954 - * Die Stadt ist voller Geheimnisse ( mit Joachim Hess) 1954 - Kinder, Mütter und ein General (mit Rudolf Fichtner) 1954 - Wie werde ich Filmstar? (mit Kurt Heinz) 1955 - * Unternehmen Schlafsack (mit Benno Kaminski) 1955 - * Die Ehe des Dr. med. Danwitz ( (mit Peter Peterson) 1956 - Mädchen mit schwachen Gedächtnis ( mit Beno Kaminski) * Das Mädchen Marion (mit Winnie Markus, Carl Raddaz) Preis der Nationen (mit Georg Markl) 1957 - * Die verpfuschte Hochzeitsnacht (mit Grete Weiser und Klaus Biederstedt) * Made in Germany 1958 - Rivalen der Manege (mit Karl Gillmore)
* Dank meinem Freund Gerhard Jagow besitze ich diese Filmkopie
(Fotografie Hamburgu a titulků historických filmů ve fotogalerii zde)
|
Po stopách pravých Indiánů.
Na pozvání našich přátel jsme navštívili Los Angeles a Phoenix v Arizone. Blízko městečka Scottsdale (Arizona) jsme narazili při naší cestě do indiánské rezervace, na oznámení že právě probíhá setkání Indiánů spojené s tanečním festivalem. Potkávali jsme desítky Indiánů v krásných a velice pestrých kostýmech. Filmování a fotografování bylo ale bez povolení zakázáno a proto jsme zažádali osobně u náčelníka rezervace o povolení k natáčení našeho dokumentárního filmu.
Indiáni nás již jako děti vždy zajímali a to i jejich kultura, náboženství a udržování jejich tradic. Najednou jsme stáli tváří v tvář proti nim. Byl to nepopsatelný zážitek.
Konečně se nám podařilo náčelníka rezervace přesvědčit a on nám udělil povoleni k natáčení, ale s výhradou, že se musíme před každým záběrem a nebo fotografováním každého Indiána zeptat, zda smíme nebo ne. Řada Indiánů zvláště z reservace věří stále na to, že fotografováním jim bude jejich duše ukradena. Podařilo se nám udělat řadu překrásných záběrů (i když jsme se ne každého ptali). Mnoho času jsme bohužel neměli. V indiánském museu v Phoenixu jsme získali přízeň náčelníka Delawaru, který nám dal nejen interwiev, ale též řadu fantastických typů.
Po zhlédnutí natočeného materiálu doma v Německu, jsme se rozhodli že musíme dále na dokumentu pracovat. Neukázat pouze jejich fantastické kostýmy a tance, ale také jejich minulost. Dlouho a důkladně jsme rešeršovali všechny dostupné materiály o Indiánech. Trvalo to několik let, než se nám podařilo nejen dát dohromady potřebný dokumentační materiál, ale též dodělat potřebné dotáčky. Náš dokument neukazuje jen minulost, ale i současnost Indiánů v západní části Ameriky. Zlomek z jejich minulosti, kultury, náboženství, víry, způsobu života ukazuje náš dokument. I pro nás zůstává život Indiánů stále fascinujícím tajemstvím.
Daniela Siebert Spoluautorka videoAktiv Regensburg |
BIAFF – Britský mezinárodní amatérský filmový festival. Nové hodnocení a ceny na BIAFF (mezinárodní filmový festival v Anglii )
Originální text najdete na německých nebo anglických stránkách. My vám předkládáme pouze hrubý překlad tiskové zprávy pořadatelů filmového festivalu a anglického svazu pro film a video.
Místo obvyklého hodnocení festivalových filmů na modrý, bronzový, bronzový plus, stříbrný, stříbrný plus, zlatý DIPLOM a mezinárodní ceny, rozhodli jsme se místo těchto cen odměňovat soutěžní filmy hvězdami, tak jak je tomu například u hotelových kategorií. Nechtěli jsme aby filmoví autoři byli oceňováni jako sportovci na Olympiádě, nýbrž více či méně naším hodnocením vyjádřit jak kvalitu tak i potřebu soutěžních filmů.
A nyní k vysvětlení nového hodnocení:
Je nutné si uvědomit, že filmy posuzuje řada nezávislých porotců a proto toto ocenění. Čím více porotců tvůj film zaujme tím více hvězd tvůj film dostane. V hodnoceni je též zahrnuta technická dokonalost jako např.: Střih, Hudba, Práce kamery, Zvuk a pod. (Naším úkolem je zároveň dokázat i anglickým autorům, že i jejich filmy mohou byt “mezinárodní” cenou oceněny.)
Linda Gough FACI IAC Chairman |