Aktuality 2003 |
2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
TOP TEN 2003 (USA,CZ)
...asi to tak muselo být.
Když Oskar, po skončení natáčení krátkého filmu v neděli 15.května v Praze konečne řekl : "Tak to byl náš poslední záběr", všem se nám ulevilo. Konecne jsme měli ten natáčecí maraton za sebou. Herci a většina členů našeho týmu se rozjela již domů a my, s Honzíkem kameramanem, Oskarem jako autorem a režisérem, Rafaelem Knoblochem a mojí maličkostí jsme jeli okamžitě k Honzíkovi do střižny abychom si prohlídli natočený materiál. Doposud bylo vše v pořádku, neboť "pan režisér" točil každou scénu 6 – 8 x a tak bylo dostatek materiálu na výběr. Všichni jsme byli nadšeni jak hereckými výkony (herců, kteří ještě nikdy nestáli před kamerou), tak i vytvořenou atmosférou až do chvíle kdy napjaté ticho přerušil výkřik: "On má na ruce hodinky !!!???" Ve velkolepých filmech, jako například BEN HUR, zapomněl jeden komparsista na ruce náramkové hodinky a přesto získal tento film 11 OSCARU, ale i v Českém filmu JAN ŽIŽKA zazářily na ruce husitského bojovníka ze 14. století, náramkové hodinky. Pro někoho pouze malá chybička ve velkolepých filmech. Oskar byl ale na pokraji šílenství. "Ne, ne, ne to nemůžu nechat, tu scénu musíme znova natočit". Ale v tuto dobu byl hlavní představitel již na cestě na svojí chalupu. Okamžitě jsme museli organizovat nový termín pro dotáčku této jediné scény. "Když už budeme tuto scénu znova točit, tak to musí být ale v jiném prostředí" rozhodl pan režisér. Tomáš Jelínek začal okamžitě s hledáním nového interiéru. Rafael Knobloch se spojil s hlavním představitelem Jirkou Vaňáčkem a dojednal nový termín na natáčení. A tak hned v pátek 4. června vyrazila část našeho filmového týmu z Regensburgu do Prahy.
Všichni jsme se sešli před kinem MORAVA v Praze – Nuslích. Nový interiér nás velice překvapil. Majitel tohoto kina pan Milan Wolf vykouzlil z kina zároveň i privátní muzeum. Všichni jsme byli oslněni sbírkou kamer a promítaček ze začátku 19. století až po dnešní dobu. Opravdová historie světové kinematografie. Pan Wolf nám poskytl k dispozici ne jenom místnost na natáčení, nýbrž půjčil nám i „k nezaplacení vzácnou“ promítačku jako dekoraci. Byla to opravdu „pohádková“ atmosféra pro náš poslední záběr. A tak nám maličká nepozornost při natáčení a jedny náramkové hodinky umožnily poznat klenoty světové kinematografie, které do dnešní doby vlastní pan Milan Wolf. Ten poslední záběr máme opravdu "v bedně", jak se u nás říká a ne jenom že i režisér je celkem spokojen, ale i my jsme o jednu zkušenost bohatší.
Pokud budete mit cestu do Prahy a máte opravdu zájem o dějiny filmu, tak Vám mohu ze srdce doporučit, navštivte KINO MORAVA a pana Milana Wolfa, který vám ne jenom ukáže tyto světové exponáty, ale ke každému "klenotu" má připravenu i jednu příhodu.
FILM – MUSEUM – Milan Wolf, Korunní 73, CZ-130 00 Praha 3
Napsala pro Vas: Daniela Siebert
Vídeň, město našeho přátelství.
Kdo by neznal Vídeň. Město ve středu Evropy, pokladnice evropských dějin, architektury, umění a kultury. Toto pohádkově krásné město zanechává i v nás nezapomenutelné zážitky a právě ve Vídni začala některá naše opravdová filmařská přátelství.
Po naší první účasti na mezinárodním festivalu neprofesionálních filmů v Los Angeles (1995), začal náš první písemný kontakt s Tamou a Howardem Lokwoodovými. Teprve v červnu 1999 jsme se osobně setkali s Lokwoodovými, při jejich cestě do Evropy, právě ve Vídni. Tama a Howard byli krásou Mozartova města opravdu uneseni. (2) Po našem vzájemném setkání se naše přátelství tak prohloubilo, že nás Lockwoodovi za dva roky navštívili v Regensburgu. A tak jsme se mohli pochlubit s dějinami a kulturními poklady našeho města a zároveň si otevřít tajemství našeho společného hobby – filmování. Mezitím jsme i my již dvakrát navštívili Los Angeles. Naše přátelství se tak stalo pevným poutem mezi Los Angeles a Regensburgem.
I tentokrát jsme měli tu příležitost právě ve Vídni, poznat osobně další naše "dopisní" filmové přátele tentokrat z New Yorku. Willie Ebert se narodil ve Vidni a vystěhoval se do USA, jeho žena Pat má předky z Italie. Když Willie a Pat letos navštívili Vídeň, pozvali nás alespoň na krátkou návštěvu. Já jsem měl radost z toho, že jsem se bez potíží domluvil s Willi naší řečí, Daniela konverzovala s Pat anglicky a chudák Ingrid musela snášet dvojjazyčně naše diskuze o filmování. Willie se rozhodl nám ukázat Vídeň, tak jak ji on zná. Nejprve na mapě (3), potom jako taxikář (4), moc jsme se bavili jeho příhodami z dřívějších časů. (5) Mezi vyprávěním sáhl vždy po své kameře (6), tak že často natáčel Ingrid s Danielou, například před "Sacher-Hotelem" (7), při ochutnávání dortu (8) před "Mozartem"(9)+(10) ale někdy fotil i pouze "Fijakr".(11) Též Pat vyprávěla o svých zážitcích ve Vídni.(12) i při naší čtvrté návštěvě byla Vídeň pro nás velice impozantní. (13);(14);(15);(16) Při běhání po Vídni jsme, na přáni Williho, navštívili i kus Ameriky "Mc Donalda" (17) i naše ženy měli dost témat na vypravování (18) Předtím než jsme vkročili do historického "Vídeňského lesa" udělali jsme ještě řadu fotografií. (19) Aby mi uvěřili, že i já ve Vídni byl, vyfotil mě Willi se ženou a dcerou. (20) Při loučení příští den jsme zmáčkli několikrát spoušť fotoaparátu, (21);(22) .... a též jsme se domluvili na našem příštím setkáni, tentokrát ale ne ve Vídni, ale u nás v bavorském malebném Regensburgu.
Napsali a fotografovali – Daniela a Oskar Siebertovi
Kulturní Evropa.
1.května vstoupila Česká republika společně s dalšími 9 státy východní Evropy do Evropské Unie. Nejedná se pouze o politickou a hospodářskou Evropskou unii ale též o kulturní Evropskou společnost.. A tak se rozhodli filmaři z videoAktiv Regensburg a Pegasfilm Praha, že uskuteční společný mezinárodní filmový projekt. Daniela a Oskar Siebertovi napsali literární předlohu, kterou později zpracovali do filmového scénáře. Tato filmová příhoda se zalíbila i Janu Lengyelovi a tak se rozhodli oba filmaři – z Regensburgu a Prahy (kteří již společně natočili Pražskou romanci), že tuto příhodu jako krátký film natočí společně v kulisách malebné Prahy. Jako organizátor jim pomáhá pražský akademický malíř Rafael Knobloch a herci malostranke besedy. Vedouci teto produkce je opět Daniela Siebert a muziku bude komponovat již známý Pavel Hokr. Točit se začne v polovině května v malebných kulisách pražských uliček. "Můj nejktarší film" se jmenuje tato filmová komedie odehrávající se v roce 1925. A tak se pokusí filmoví autoři Daniela a Oskar Siebertovi společně s mezinárodním filmovým týmem unést diváky do časů Charlieho Chaplina.
Tento filmeček není pouze kulturním dárkem neprofesionálních filmařů k slavnostnímu vstupu České republiky do Evropské Unie, ale též má být dárkem ( pokud projde předvýběrem) pro 45. jubilejní mezinárodní filmový festival Brněnské 16.
Napsala Silke Jordanova
Spolupráce s panem Chrisem Hayesem.
Svět je plný překvapení a v umění to není jiné. Umělecký výraz má mnoho tváří a vyžaduje i širokou kreativitu. Toto mohl umělecký vedoucí, scénárista, kameraman a režisér v jedné osobě, Oskar Siebert zažít na vlastní kůži jako divadelní herec. Herecká škola a hudební akademie v Regensburgu inscenovaly společně v dubnu 2004 , znamý muzikál "CABARET". A tak mohl i Oskar Siebert sbírat zkušenosti jako herec, tentokrát pod vedením významného anglického režiséra pana Chrise Hayese. Pan Chris Hayes je známý ve světě jako vynikající režisér Shakespearových inscenací. Výlet pana Hayese z Londýna do Regensburgu se tak stal pro Sieberta nejen nezapomenutelným zážitkem, ale stal se tak i zdrojem mnoha vzácných zkušeností. Oskar ale nemá v úmyslu přesedlat z filmu na prkna znamenající svět. Pro Sieberta to byla značná čest, pracovat s tak světově známým režisérem jako je pan Hays i když pouze v malých rolích a to jako host v baru, ridic taxiku a nebo námořník. Premiéra muzikálu CABARET byla 15.dubna 2004 v Regensburgu. Dalsi představení jsou plánována na 16.04; 22.04; 23.04; a 5; 6; 7; 12; 13; 14. srpna 2004.
Tato vzájemná spolupráce je důkazem příkladné spolupráce mezi filmovou skupinou videoAktiv Regensburg a Schauspiel Company Regensburg.
Zpracovala Daniela Siebert
Rok 2004 začal pro mne a Danielu řadou problémů. Daniela studuje v současné době v Bambergu a přijíždí každý třetí týden do Regensburgu. Tato krátká návštěva znamená pro ni ale mnoho práce. Vždy na ní čeká mnoho překladů a též dokončující práce na našem posledním scénáři. Náš nový filmový projekt je už definitivní a jeho pracovní název je "Srdce".
Naše doposud nejnáročnější produkce krátkého hraného filmu. S tímto krátkým filmem se vracíme k našim tématům se sociálně-kritickým obsahem. Tentokrát je hlavní postavou našeho filmu MATKA a její láska k vlastní dceři. Více nechceme však prozradit. Na pomoc při natáčení tohoto náročného filmu se nám přihlásila řada pomocníků. Vedle herců se nám přihlásili pomocníci, kteří sice nemají s filmem žádné zkušenosti, ale zajímají se o práci při natáčení opravdového filmu. Natáčení našeho filmu jsme naplánovali na první týden v květnu a potom až koncem října, tedy filmová produkce která se střihem, komponování a nahrání muziky tak jako konečný mix zvuku se protáhne skoro na celý rok.
Premiéru tohoto filmu plánujeme na Jaro 2005 kdy budeme slavit naše 10-leté výročí.
V současné době zpracováváme náš materiál, který jsme natočili při naší bleskové návštěvě v New Yorku a zároveň píšeme předlohu pro střih. Naše návštěva "Big Apple" – velkého jablka – jak se říká NY, byla ne jenom rychlá ale i spontánní, že jsme neměli na přípravu cesty žádný čas. Hned po přistání v NY jsme byli ne jenom fascinováni, ale i velkými dojmy. Z těchto důvodů jsme se tedy později rozhodli udělat z této cesty malou reportáž. Nemáme v úmyslu se zabývat rozsáhlou dokumentací této světové metropole Ameriky, nýbrž ukázat divákům NY našima očima.
Zatímco putuje naše filmová parodie po různých mezinárodních filmových festivalech, nezahálíme, ale pilně zpracováváme další naše filmové projekty.
Hledáme zájemce na natáčení nového filmu.
videoAktiv startuje přípravy na natáčení nového krátkého filmu. Hledáme zájemce o spolupráci do našeho týmu. Hledáme schopné zájemce do produkce, zvukaře a pomocníky na světlo a kameru. Točit se bude asi v dubnu nebo květnu, dále pak v listopadu 2004 a to vždy tak 3-4 dny.
Kdo má zájem, může se u nás přihlásit. Napište nám něco o sobě. Nejlépe na náš E-Mail : daosiebert@t-online.de a nebo písemně na adresu :
videoAktiv Regensburg
Oskar Siebert
"Das Herz"
Agricolaweg 5
D-93049 Regensburg
Premiéra – "ZACHRÁNĚN"
Po skončení každého kulturního projektu poděkují většinou iniciátoři všem spolupracovníkům a pomocníkům za aktivní pomoc. Po natočení hraného filmu tomu není jinak. Zároveň je vetšinou i tento filmový projekt prezentován široké veřejnosti.
V pátek 24. října 2003 představil videoAktiv Regensburg svoji novou 14 minutovou filmovou parodii "Zachráněn", za přítomnosti řady představitelů široké veřejnosti, zástupcům kulturního života a též novinářům. Herecká škola Regensburg se nejen podílela svými žáky na natáčení této parodie, ale zároveň poskytla zdarma své prostory ke zmíněné premiéře. Zvláště příjemné bylo, že se premiéry též zúčastnili zástupci kulturních institucí. Přítomni byli pan Dr. Klaus Schulz, městský poslanec kulturní komise a předseda regensburské organizace na podporu kultury REWAG a pan Wax z oblastní kulturní správy. Zvláště potěšila pořadatele přítomnost redaktorky kulturní redakce místního tisku pani Gabriela Mayerová, která shlédla kritickýma očima tento nový film.
V programu předvedli pořadatelé též dva poslední velice úspěšné krátké filmy z jejich dílny. Posléze se na platně objevil premiérový krátký film "Zachráněn". Tak jako předešlé dva filmy, byl i tento film natočen ve spolupráci s českými filmovými amatéry. Všichni přítomni byly tímto filmem nadšeni a tak při závěrečné oslavě bylo dosti témat k diskuzi mezi návštěvníky, představiteli a autory této filmové parodie.
V roce 2005 bude slavit videoAktiv své 10. výročí. Všichni se těšíme na další filmový projekt, který startuje videoAktiv Regensburg na jaře příštího roku a opět za spolupráce s českými filmaři.
Napsala Daniela Siebert
Vyznamenání z Passau- města Evropy.
Od čtvrtka do soboty probíhal v Passau – město Evropy 25. Evropský Filmový Festival. Pořadatelem tohoto festivalu byl pověřen amatérský filmový klub z Passau, který oslavoval tento rok své 25 výročí svého založení. Více jak 95 neprofesionálních filmů z 12 států Evropy byly promítnuty nejen mezinárodní porotě, ale též mnoha divákům a přítomným autorům. I tento rok se kvalifikovaly na tento Evropský Filmový Festival i filmy neprofesionálních filmařů z Regensburgu. Zastoupeni byli, Erik Grun s filmem "Tage nach der Macht" a Oskar s Danielou Siebertovi s "Pražská romance". Oba filmy Regensburských filmařů byly oceněny STŘÍBRNOU CENOU Evropského Filmového Festivalu. Hlavni cenou festivalu, ZLATOU FILMOVOU SMIČKOU 2003, byl vyznamenán film rakouského autora Manfreda Pilsze, "Die fünfte Dimension". Zvláštního ocenění se dostalo Regensburským filmařům Daniele a Oskarovi Siebertovým za film "Pražská romance". Starosta města Passau předal oběma autorům "Pražská romance" "Zvláštní cenu města Passau" , která byla udělena za obsahovou myšlenku spojení a dorozumění mezi národy.
Rudi Obermeier
ředitel festivalu
Již v únoru letošního roku zaujala amatérská filmová produkce "The Prague Romance" od Oskara a Daniely Siebertových, nejen australské diváky festivalu, ale i členy odborné filmové poroty. Na 57th Moomba International Amateur Film and Video Festival, byla "Pražská romance" vyhlášena jako nejlepší amatérský film festivalu 2003. Po tomto úspěchu v Austrálii putovaly další mezinárodní ocenění a zlaté medaile jak z USA tak i Evropy do Regensburgu . Na mezinárodním festivalu v americkém státě Mississippi se zdála amatérská filmová produkce Siebertových příliš “profesionální” a tak přeřadili "Pražskou romanci" z kategorie amatérů do kategorie "nezavislých filmových tvůrců". Přesto získala "Pražská romance" zlatou medaili i v této težké kategorii.
Tuto neděli (20.09.03) nás zastihla radostná zpráva. Na 36th Melbourne International Movie Festival v australském Melbourne byla jako nejlepší amatérská produkce v celkovém hodnocení a též v kategorii hraného filmu "Prazska romance" od Oskara a Daniely Siebertovych z Regensburgu, vyznamenána "BRONZE CINEMAN" (Bronzovým filmařem). Slavnostní předávání cen bude v sobotu 18.října 2003, v australském městě Melbourne ( ale bohužel bez účasti vítězů z Německa)
"Zachráněn" v Rychnově
Okamžitě jak dokončila filmová skupina videoAktiv společně s hereckou školou v Regensburgu svůj nejnovější krátký film, putovala první kopie tohoto filmu na 45. mezinárodní festival neprofesionální filmové tvorby "RYCHNOVSKÁ OSMIČKA", do České republiky. Předvýběrová komise vybrala ze zaslaných skoro 100 filmů ze 7 evropských zemí a Čech celkem 55 filmů do festivalového programu.
Při festivalové projekci 5. a 6. září zasedala v rychnovském kině též odborná porota ve složení: filmová historička pani PhDr. E. Strusková z Prahy, profesor vysoké školy filmové ve Zlíně pan PhDr. P. Novotný a brněnský televizní režisér pan E. Sokolovský ml., kteří po shlédnuti všech festivalových filmů, odevzdali své hodnoceni. Ale ne jenom odborná porota ale i přítomní diváci a autoři odevzdali své hlasy.
Při všech hodnoceních si nevedl film regensburských filmařů (Oskara a Daniely Siebertovych ) s názvem "ZACHRÁNĚN" špatně. Vedle německého 4-minutového kresleného filmu "VERZAUBERTE ZEITEN", od pana Horsta Orlicha, který byl vyznamenán "ZLATOU KRAJKOU", skončil v kategorii hrané tvorby film "ZACHRÁNĚN" na druhém místě a tím získal "STŘÍBRNOU KRAJKU".
Tento další mezinárodní úspěch, jistě hovoří o vysoké úrovni regensburských filmařů. Thomas Jansen, absolvent regensburské herecké školy, sbíral při natáčeni tohoto krátkého filmu, ne jenom sve zkušenosti před kamerou (i když amatérskou), ale potvrdil vysokou pedagogickou úroveň zmíněné školy.
Tvůrci tohoto filmu mají v úmyslu koncem srpna předvést tuto krátkou filmovou parodii regensburské veřejnosti.
Napsala Daniela Siebert
Nový projekt je konečně hotov.
Náš nový filmový projekt II. byl až do této doby tajný, ale nyní můžeme konečně vše kolem tohoto projektu prozradit.
Oskar a Daniela dopsali konečně filmový scénář. Daniela po skončení maturitního stresu, se bez velikého váhání vrhla na zajišťování celé produkce. Zachraňovala co se dalo, jak, napovídá i titul nového krátkého hraného filmu. Natáčení je skončeno a my můžeme konečně prozradit co bylo za tímto tajuplným "novým projektem II." skryto. "ZACHRÁNĚN", je "malá" filmová parodie o Drakulovi a jeho potížích, při hledání nového zdroje síly. Ale žádné obavy – Konec dobrý – všechno dobré.
Ale ne jenom Drakula byl zachráněn, nýbrž celý tento filmový projekt. Oskar po svém úraze má stále zdravotní potíže a jeho ramenní protéza nefunguje tak, jak by měla. Kloubová protéza jej značně omezuje v pohybu a při námaze mu způsobuje strašné bolesti.
Jak je dobré, když má člověk přátele. Na pomoc přijel Oskarovi nadšený filmař, autor našich internetových stránek a hlavně "pravý" přítel, Slávek Šika z Teplic. Plných 6 noci trvalo natáčení tohoto krátkého filmu. Každý den od 18,00 do 03,00 hodin ráno, pracoval celý filmařský tým s nesmírným nadšením. Tentokráte stáli před kamerou ( mimo Filumeny) studenti herecké akademie z Regensburgu. Hlavní roli Drákuly ztvárnil Thomas Jansen. Daniela vedle své těžké úlohy – vedoucí produkce – měla na starosti též kostýmy a masky. Slávek Šika jako host naší filmové skupiny, svěřil osvětlovací techniku synovi Jakubovi, který tuto úlohu zvládl bravurně. Slávek pak pilně zastupoval Oskara též za kamerou a obsluhoval kamerový jeřáb. Nyní očekává oba ještě to nejhorší a sice střih a ozvučení filmu. Točilo se na DV – 16:9 - filmový formát
Celý filmařský tým který se skládal celkem z 20 pomocníků, pochopitelně i s herci dohromady, odvedl opravdu vynikající práci.
Celá tato produkce vyšla na více jak 1.500 € . Regensburgský REWAG, přislíbil tuto filmovou produkci alespoň 500 € podpořit (ale až po shlédnutí hotového filmu.)
Protože město Regensburg se rozhodlo přihlásit do soutěže o titul evropské kulturní hlavní město 2010, a její městská kasa je prázdná, nemůže v současné době podpořit žádný kulturní projekt a tak musí zbytek těchto nákladů převzít autor tohoto filmu a projektu na vlastní bedra.
A teď se podívejte jak jsme točili:
Vysoké ocenění Oskaru a Daniele Siebertovým.
V prosinci 2002 byli Oskar a Daniela Siebertovi vyznamenáni Americkou asociací neprofesionálního filmu (AMMA) titulem "Master Movie Maker", a též organizací Photographic Society of America, cenou "5 Star VMPD Star Exhibitor".
V květnu tohoto roku oslavoval Český neprofesionální film svou padesátou národní soutěž. K tomuto výročí vydal pan ing. Emil Pražan se svým redakčním kolektivem, velice zajímavou publikaci pod titulkem : "ČESKÁ FILMOVÁ PADESÁTKA". Vedle několika českých filmových aktivistů, stál autor této publikace, pan ing. Emil Pražan v roce 1953, ne jenom nad kolébkou amatérského filmařského soutěžení v České republice, ale doprovázel ho i celých padesát let jako příkladný pedagog, organizátor, docent filmových kurzů, autor řady publikací a příruček tak i jako velice kvalifikovaný porotce vrcholových soutěží a mezinárodních festivalů. Díky jeho vysoké odborné aktivitě v tomto uměleckém a výtvarném hnutí Českého amatérského filmu, se stal pan ing. Emil Pražan jedním z pilířů České neprofesionální kinematografie. Díky jeho nezlomné aktivitě a iniciativě přežilo České amatérské filmové hnutí i zlom polického zřízení země.
Jeho filmařská osobnost a Český neprofesionální film zůstávají tímto neoddělitelně spojeny. Tato publikace zavádí čtenáře do 50. let historie Českeho amaterského soutěžení. Vedle českých autorů, se obsahově podileli na této publikaci též i autoři ze zahraničí jako například ředitel mezinárodního festivalu „Festival der Nationen“ Erich Reiss z Rakouska, mezinárodní porotce žijící ve Švýcarsku pan ing. Ivo Dašek a též regensburský filmový autor Oskar Siebert. Tato bublikace byla 31. května 2003, při oslavách 50. vyroci České národní soutěže neprofesionálních filmů, ve Svitavách, slavnostně pokřtěna.
Při oslavách 50. celostátní soutěže neprofesionálního filmu obdrželi, vedle řady českých aktivistů a osobností Českého amatérského filmu, též jako jediní zahraniční filmoví autoři Oskar a Daniela Siebertovi z Regensburgu / Německo, z rukou zástupců sdružení Českého neprofesionálního filmu – jako ocenění za jejich obětavou, tvůrčí a organizační práci v oblasti českého neprofesionálního filmu: Pamětní list.
Dva regensburští filmaři se kvalifikovali na
61.Slavnostní celoněmecký filmový Festival 2003.
"Stát si dal za cíl, podmínky k vytvářeni filmu v Německé Spolkové republice trvale zlepšovat. To se však podaří, jen tehdy, pokud se široká veřejnost změní vztah k filmovému umění a pochopí, že film je hlavím sdělovacím a kulturním prostředkem 20. a 21. století, a není pouze povrchni a stereotypní zábavou". Těmito slovy otevřel minulý rok 60. slavnostní celoněmecký filmový Festival v Ingolstatu, Prof. Dr. Julian Nida – Rümelin.
28. května, zahájí prezident BDFA pan Hansjoachim Stampehl v Míšni již 61. slavnostní celoněmecký filmový festival. Z více jak tisíce neprofesionálních filmů a videopořadů se kvalifikovalo 285 krátkých filmů různých žánrů na letošní celoněmecké filmové festivaly. 38 krátkých filmů z Bavorska soutěžilo na 9. tematických festivalech o medaile. Pouze 4 bavorští filmaři získali zlatou medaili a 7 filmů se kvalifikovalo na 61. Slavnostní celoněmecký filmový festival do Míšně. K nejúspěšnějším vítězům a nositelům ne jenom zlaté medaile se staly letos dva filmaři z Regensburgu. Zajistili si tím účast na letošních celoněmeckých filmových slavnostech.
Oskar Siebert s "Pražskou romanc"“ a Erik Grun s "Příběh z Kanady" nepřivezli z Německých festivalů do Regensburgu pouze zlaté medaile ale, stali se tak i reprezentanty města a Bavorska na letošních filmových slavnostech. Od 28.května do 1. června bude 50. nejlepších filmů z celoněmeckých festivalů, předvedeno široké veřejnosti. Pouze ti nejlepší z nejlepších mají tu čest se této přehlídky zúčastnit. Výběrová komise složená z profesionálních umělců vybere po přehlídce nejlepší krátké filmy, které budou zařazeny do 60 minutového projekčního bloku, který bude reprezentovat Německou Spolkovou republiku na letošní, již 65. UNICE ve Waršavě.
Zpracovala Daniela Siebert
Bavorský OSCAR 2003
Tak jako každý rok uděluje filmová akademie v Los Angeles profesionálním filmařům a hercům, za jejich umělecký výkon, světoznámého "OSCARA", tak i v Bavorsku je neprofesionálním filmařům udělována každoročně důležitá filmová cena. Rok co rok se ucházejí filmové kluby o to, aby mohly být pořadatelem "Bavorských filmových a video slavností". Výběrová komise nominuje pro tuto každoroční filmařskou slavnost ne jenom ty nejlepší, ale též nejzajímavější filmy a videa ze zemských soutěží. Odborná porota má před sebou vždy těžký úkol, a sice, udělit těch sedm bavorských lvů, jako nejvyšší filmařskou cenu, těm nejlepším filmovým projektům. Tato každoroční filmařská událost se stala pro některé filmaře již nutnosti. Též Siebertovi byli (již 2x) na „ 24. Bavorské Filmové a Video přehlídce" v Neustadt a. d. Aisch, nominováni a tentokráte si za „Pražskou romanci“ odnesli též i "Bavorského OSCARA 2003". Více jak 17 let točí Oskar Siebert krátké filmy (dříve s manželkou, nyní s dcerou), které získaly od roku 1995 více jak 120 mezinárodních cen. I když jejich filmy získaly řadu ocenění, přesto byly pro některé porotce – jednoduše – zvláštní. Teprve Německo-Česká koprodukce, první mezinárodní filmová produkce "Pražská romance", přesvědčila i bavorskou porotu o vysoké umělecké a filmařské úrovni. Pro Siebertovi je „Bavorský OSCAR 2003“ zvláštní ocenění, které mezi jejími 123 mezinárodními cenami nebudou nyní postrádat.
Též v Austrálii byli Siebertovi ti nejlepší.
Ne jenom velký úspěch, ale též velké ocenění se dostalo filmařskému týmu otec-dcera z Regensburgu v Australském Melbourne, když byla "Pražská romance" oceněna jako "absolutní vítěz roku 2003" a tak byla zároveň vyznamenána i cenou jako "Nejlepší film australského festivalu 2003".Od roku 1947, se podarilo pouze třem německým filmařům toto oceněni získat. Jak pro rok 2003, tak i pro příští generace amatérského filmu v Austrálii jsou autoři "Pražské romance" Oskar a Daniela Siebertovi, zapsáni jako čtvrtí Němečtí "vítězové Australského festivalu pro rok 2003".
Toto ocenění není pouze úspěch pouhých autorů a koprodukčního štábu tohoto filmu, nýbrž též svazu německých filmových a video amatérů (BDFA). Tímto se stává i úspěšnou reprezentací Spolkové Republiky Německo ve světovém kulturním děni.
Napsala Jitka Vojthová
Rok 2003 začíná s úspěchy u
BDFA.
S první cenou, kterou získal Oskar Siebert na mezinárodním filmovém festivalu
"12. Liebensteiner Film&Video Tage 2002" za jeho krátký film "Pražská
romance", se podařilo protrhnout u Německého svazu pro film a video, veškeré
předsudky a nedůvěru v jejich filmařské kvality
V únoru letošního roku,
získává Siebertovic "Romance" na zemském festivalu oblasti Oberpfalz/Niederbayern,
společně s hranými filmy Erika Gruna, první cenu. Mimo této první ceny byl
tento film zároveň 3x nominován na ocenění vlastní cenou. Na základě rozhodnutí
poroty obdržel Oskar Siebert zvláštní cenu za nejlepší kameru. Předávání cen
bylo poněkud chaotické a tak pořadatel soutěže předal autorovi místo trofeje za
nejlepší kameru, cínový přívěšek který byl určen jako cena za pozoruhodný film.
(Omyl není nikdy vyloučen).
Na základě tohoto úspěchu doporučila porota "Pražskou romanci" k projekci na slavnostní 24. Bavorské filmové a video přehlídce. Tato nejvyšší Bavorská soutěž roku se koná od 4. do 6. dubna 2003 v Neustadtu a. d. Aisch. Zároveň se "Pražská romance" kvalifikovala k účasti na celostátní Německý filmový festival 2003, který se koná 9. a 10. května 2003. v Rottach-Egern am Tegernsee.
"Pražská romance" byla v
letošním roce pozvána na více jak 20 mezinárodních neprofesionálních filmových
festivalů a to do Austrálie, Belgie, Kanady, Německa, Anglie, Guernsey, Itálie,
Irska, Lichtensteinska, Rakouska, Portugalska, Ruska, Slovinska, Skandinavie,
a USA.
My doufáme, že tento krátký hraný film, Německo - České
neprofesionální filmové koprodukce bude německý amatérsky film nejenom na
těchto festivalech úspěšně reprezentovat, ale ze si získá i sympatie tisíců
diváků.
Zpracovala Daniela Siebert